Flexible Modeling
DažÄdu jomu speciÄlisti izmanto diagrammas, lai uzskatÄmi pierakstÄ«tu un citiem izstÄstÄ«tu savas domas un idejas. Par diagrammu mÄ“s uzskatÄ«sim vizuÄlu elementu kopu, kas ir izvietoti plaknÄ“. AtbilstoÅ¡i Bertin-a Semiology of Graphics katru diagrammas atomÄru elementu apraksta ar sekojoÅ¡u Ä«paÅ¡Ä«bu vÄ“rtÄ«bÄm:
* plaknes Ä«paÅ¡Ä«bas - elementa koordinÄtas, t.i., horizontÄlais un vertikÄlais novietojums (man vÄ“l gribÄ“tos ieviest dziļumu, kas pateiktu, kurÅ¡ elements ir kuram priekÅ¡Ä, bet Å¡eit varbÅ«t pietiek ar to, ka elementi ir sanumurÄ“ti). * retinal Ä«paÅ¡Ä«bas - shape, izmÄ“rs, krÄsa, spilgtums(value), orientÄcija un tekstÅ«ra.
SavukÄrt paÅ¡u paÅ¡u diagrammas izstÄstÄ«Å¡anas procesu mÄ“s varam uzskatÄ«t par komunikÄcijas procesu atbilstoÅ¡i Shannon-am. Moody Å¡o procesu tieÅ¡i tÄ arÄ« apraksta (skat. attÄ“lu 1). PapÄ«ra lapa, tÄfele, arÄ« datora ekrÄns ir vietas, uz kurieni notiek idejas pÄrnese no cilvÄ“ka prÄta tÄdÄ formÄ, ko arÄ« pÄrÄ“jie spÄ“j uztvert. TieÅ¡i papÄ«rs un zÄ«mulis, tÄfele un krÄ«tiņš ir rÄ«ki, kas ļauj maksimÄlu brÄ«vÄ«bu, veidojot diagrammu. Diagrammas veidotÄjs var izvÄ“lÄ“ties jebkÄdas formas, krÄsas, novietojumu, tÄdejÄdi vienÄ«gie ierobežojumi ir tÄfeles izmÄ“ri un paÅ¡a zÄ«mÄ“tÄja iztÄ“le.
ArÄ« dators tiek izmantots Å¡im nolÅ«kam, un eksistÄ“ virkne diagrammu zÄ«mÄ“Å¡anas rÄ«ku, kas ļauj zÄ«mÄ“t brÄ«vÄ formÄ (Gimp, Paint, utml. ...) vai, izmantojot priekÅ¡definÄ“tus diagrammatiskos primitÄ«vus (Visio, Dia,PowerPoint utml. ...). TomÄ“r Å¡Ädi zÄ«mÄ“tas diagrammas ir grÅ«tÄk izskaidrot citiem, jo brÄ«vi lietoto lÄ«dzekļu nozÄ«me ir zinÄma tikai un vienÄ«gi diagrammas autoram. TÄdejÄdi, lai gan Å¡Ä« veida diagrammas ļoti precÄ«zi attÄ“lo to autoru idejas un domas, tomÄ“r tÄs ir ne tikai sarežģītÄk pasniegt citiem cilvÄ“kiem, bet arÄ« grÅ«ti apstrÄdÄt ar automÄtiskiem lÄ«dzekļiem! Ne cilveks, ne dators tÄs saprast tik viegli nevar. TÄpÄ“c praksÄ“ atļautie izteiksmes lÄ«dzekļi tiek strikti ierobežoti un tiem tiek nodefinÄ“ta precÄ«za nozÄ«me. Å Ädus precÄ«zi nodefinÄ“tus diagrammatiskos lÄ«dzekļus sauc par (modelÄ“Å¡anas) valodÄm, un ar to palÄ«dzÄ«bu izstrÄdÄtÄs diagrammas jau ir iespÄ“jams automÄtiski apstrÄdÄt – validÄ“t, transformÄ“t, analizÄ“t. ArÄ« valodu apguvuÅ¡am cilvÄ“kam tÄs ir daudz vieglÄk saprotamas, nekÄ pilnÄ«gi brÄ«vÄ formÄ uzzÄ«mÄ“tais. TomÄ“r, lai to nodroÅ¡inÄtu, tiek upurÄ“ta iespÄ“ja brÄ«vi un bez ierobežojumiem izteikt savas domas, ievieÅ¡ot stingrus rÄmjus. TÄdejÄdi izmantotajai valodai ir ļoti precÄ«zi jÄatbilst cilvÄ“ka domÄÅ¡anai, lai viņš spÄ“tu tajÄ tekoÅ¡i izteikt savas domas un idejas. Tas ir retums. TÄdejÄdi – no vienas puses ir brÄ«vÄ pasaule, kura var brÄ«vi pierakstÄ«t savas domas, bet ar kuru ir lielas problÄ“mas tÄlÄk kaut ko iesÄkt, bet no otras puses ir stipros rÄmjos ielikti lÄ«dzekļi, kas ļauj automatizÄ“t, bet neļauj brÄ«vi pierakstÄ«t savu domu. Projekta uzdevums bÅ«tu radÄ«t jaunu rÄ«ku, kas mazinÄtu Å¡o pretrunu, ļaujot sÄkotnÄ“ji pilnÄ«gu izteiksmes lÄ«dzekļu brÄ«vÄ«bu un palÄ«dzot katram atrast to valodu, kÄdÄ savas domas pierakstÄ«t ir visÄ“rtÄk, tÄdejÄdi nonÄkot pie precÄ«zÄs pasaules rÄ«ka, kas nodroÅ¡inÄtu automatizÄcijas iespÄ“jas. Faktiski runa ir par neformÄli pierakstÄ«tas diagrammu automÄtisku vai pusautomÄtisku formalizÄciju.
Visual Representation from Semiology of Graphics by J. Bertin, Slides by: Sheelagh Carpendale